Welcome,  Guest
   
    You are visitor number : 5115494
   

ekShiksha : Privacy Setting

   
 
13. Ways to Multiply and Divide

13. Ways to Multiply and Divide

Maniratnam - The Cashier

Maniratnam is the cashier of king Jayan. His job is to find out the salary of all the people who work for the king. This chart shows how much salary each person gets in a day.

some_text
some_text

Maniratnam wanted to calculate the salary of the cook for the month of January. He wrote

some_text

Now Bhanu tried to find the salary of a minister for the month of January. He wanted to multiply 195 * 31.

some_text

Shantaram a Special Cook

  • Shantaram is a special cook who comes only on party days. Last year he was called for only 28 days. For each day he has to be paid Rs 165. Find out how much money he will get in all.
  • If he is called for all days of the year, how much salary will he get?
  • some_text
    some_text
  • Now find the salaries of the minister and horse rider for 1 year.

Years and Years

  1. some_text
  2. If Soha's heart beats 72 times in one minute, how many times does it beat in one hour?
    • Now find out how many times it beats in one day.
    • Count your own heart beats to find out how many times your heart beats in one week.
  3. A baby elephant drinks around 12 L of milk every day. How much milk will it drink in two years?
  4. some_text
  5. A baby blue whale drinks around 200 L of milk in one day. Just imagine how much milk that is! Find out in how many days your family would use 200 L milk.

    How much milk would the baby blue whale drink in eight months?
  6. some_text

Karunya - The Landlord

Karunya bought three fields.

some_text
some_text
  • Find the area of all the three fields.
    Field (A) square metre.
  • Field (B) square metre.
    Field (C) square metre.

    He bought field (A) at the rate of Rs 95 for a square metre, field (B) at Rs 110 for a square metre and field (C) at Rs 120 for a square metre.
  • Find the cost of all three fields.

Thulasi and her husband work on Karunya's farm. The Government has said that farm workers should be paid at least Rs 71 for one day's work. But he pays Rs 55 to Thulasi and Rs 58 to her husband.



If Thulasi works for 49 days, how much money does she get?Rs.



If her husband works for 42 days, how much money does he get? Rs.



Find the money they earn together. Rs.

some_text
some_text
some_text
some_text

The table shows the amounts fixed by four states.

  1. For farm work which state has fixed the highest amount?
    Which state has fixed the lowest?
  2. Bhairon Singh is a worker in Rajasthan. If he works for 8 weeks on the farm, how much will he earn?Rs.
  3. Neelam is a worker in Haryana. If she works for 2½ months on the farm, how much will she earn?Rs.
  4. How much more will a farm worker in Madhya Pradesh get than a worker in Orissa after working for 9 weeks?Rs.

Farmers in Vidarbha (Maharashtra)

some_text

Satish's story

some_text

Satish is a 13 year old boy. His father had taken a loan for farming. But the crops failed. Now Satish's mother has to pay Rs 5000 every month for the loan.
Satish started working - he looked after 17 goats of the village.
He earns Rupee 1 everyday for one goat.

  • How much will he earn in one month?
  • Does he earn enough to help pay the loan every month?
  • How much will he earn in one year?

Kamla Bai's story

To help farmers the State Government gave cows. Kamla Bai Gudhe also got a cow. The cost of the cow was Rs 17,500.

She had to pay Rs 5,500 and the government spent the rest of the money.

  • How much did the government spend on the cow?Rs. .
  • If 9 people from her village got cows, how much did the government spend in all?.


  • But Kamla Bai was not happy. She had to spend Rs 85 everyday on the cow. She made some money by selling the milk. But still she wanted to sell the cow.

  • If Kamla Bai spends Rs 85 a day, find out how much she will spend in one month.
  • The cow gives 8 litre of milk everyday. How much will it give in one month?
  • If the milk is sold at Rs 9 per litre, how much money will Kamla Bai make in one month?

    So the money spent on keeping the cow was Rs


    Money earned by selling the milk Rs





    Which is more - money spent on the cow or money earned from it? How much?
  • Explain why she wanted to sell the cow.
  • some_text
Practice time
  1. Sukhi works on a farm. He is paid Rs 98 for one day.If he works for 52 days, how much will he earn?
  2. some_text
  3. Hariya took a loan to build his house. He has to pay back Rs 2,750 every month for two years. How much will he pay back in 2 years?
  4. some_text
  5. Ratiram is a milk seller in the city. He sells 13 litres of milk everyday at Rs 23 per litre. How much does he earn?
  6. some_text
  7. A farmer sells 1 litre of milk for Rs 11. In one month he sells 210 litres of milk. How much does he earn in a month?
  8. some_text
  9. A company sells 1 litre of packed water for Rs 12. A shopkeeper buys 240 litres of packed water. How much does he pay?
  10. some_text
    some_text
    some_text

Fun with Multiplication

some_text

C) Tricks with your age.

Write your age_____________

Multiply it by 7 ___________

Again multiply the answer by 13 __________

Multiply again that answer by 11 __________

Now look at your last answer. Can you find your age in that answer? How many times does your age show in the answer?

Now try this trick with other people.

some_text
some_text

Division

Dolma took a loan from a friend to buy a moped for Rs 9,588. She has to pay it back in equal amounts every month for six months.

some_text
  • How much will she have to pay every month? She asked her children to calculate.
some_text

Will both of them get the same answer? Discuss.

Practice time

Try to solve these using as few steps as you can.

a) 4228 / 4

b) 770 / 22

c) 9872 / 8

d) 672 / 21

e) 772 / 7

f) 639 / 13

some_text

How Many Times?

976 children are going on a picnic. They will be taken in mini buses. If 25 children can go in one bus, how many buses do they need?

some_text
  • Two children have solved it. Check if they have made a mistake - correct it. Discuss.
some_text
Giving children the opportunity to find and discuss the errors in these examples will help their own understanding about the different steps for division. In A) a very common error has been given in which children either forget or do not understand the remainder. In B) there is a simple error of multiplication but there is also a more interesting question of whether the child has shown one extra bus for one remaining child.

How Much Petrol?

Isha has Rs 1000 with her. She wants to buy petrol. One litre of petrol costs Rs 47. How many litres can she buy?

Money with Isha = Rs 1000

Cost of 1litre= Rs 47

Litres of petrol she can buy = Rs 1000 / Rs 47 = ?

Isha can buy litres of petrol.

some_text

Find Out

If Isha comes to your city, how much petrol can she buy with the same money?

Children's Day

Children are happy today. They are celebrating Children's Day. Each child will be given 4 coloured pencils from school. The school has got 969 pencils. To find out how many children can get pencils the teacher asks them to divide.

some_text

Complete Iru's and Sreeni's way of division. What is the answer you get?
Shivangi did it by a shortcut way.

some_text
Practice time
  • 576 books are to be packed in boxes. If one box has 24 books, how many boxes are needed?boxes.
  • some_text
  • 836 people are watching a movie in a hall. If the hall has 44 rows, how many people can sit in 1 row?people

  • some_text
  • A gardener bought 458 apple trees. He wants to plant 15 trees in each row. How many rows can he plant?rows

  • How many trees would be left over?
    some_text

Brain Teaser

Shyamli bought a battery. She read on it 'Life: 2000 hours'. She uses it throughout the day and the night. How many days will the battery run?

some_text

More with Multiplication and Division

  • A tank is full of 300 L of water. How much water will be filled in 25 tanks? If 15 buckets can be filled with one tank of water, how many buckets in all can befilled with the water in 25 tanks?
  • some_text
  • There are 28 laddoos in 1 kg. How many laddoos will be there in 12 kg? If 16 laddoos can be packed in 1 box, how many boxes are needed to pack all these laddoos?
  • some_text
  • There are 26 rooms in a school. Each room has 4 plants. If each plant needs 2 cups of water, how much water do we need for all the plants?
  • some_text

Make the Best Story Problem

Each line gives a story. You have to choose the question which makes the best story problem. The first one is already marked.

1) A shopkeeper has 50 boxes. There are 48 fruits in one box.

Tick the one question which matches with the given problem.

  1. How much will the shopkeeper pay in all?
  2. How many fruits are there in all?
  3. How many more boxes will he need?
  4. Explain why (a) and (c) are not good choices.
    some_text

2) 352 children from a school went on a camping trip. Each tent had a group of 4 children.

  1. How many children did each tent have?
  2. How many tents do they need?
  3. How many children in all are in the school?
  4. some_text

3) A shopkeeper has 204 eggs. He puts them in egg trays. Each tray has 12 eggs.

  1. How many more eggs will he need?
  2. How many fresh eggs does he sell?
  3. How many egg trays does he need?
  4. some_text

Such exercises will help children understand the strategies to make questions related to the concepts of division and multiplication.

4) The cost of one book is Rs 47. Sonu buys 23 books.

  1. How much money does she have?
  2. How much money does she pay for the books?
  3. What is the cost of 47 books?
  4. some_text

Cross Check for Harisharan

Harisharan wanted to divide Rs 2,456 amongst his 4 sons. He asked his eldest son to tell him how much money each one will get.

some_text
some_text
some_text

Harisharan multiplied 624 with 4.
He got = Rs 2,496.

some_text

The son did the division again 2456 / 4 = 614.

Before telling his father he checked on his own.

614 * 4 = 2456.

Now, it is correct. Each one will get Rs 614.

some_text
Practice time

1) Do these divisions. Check your results by multiplication.

a)438 / 9

b) 3480 / 12

c)450 / 7

d)900 / 10

e)678 /6

f ) 2475 / 11

some_text

2) Solve the given sums and colour the answers in the grid given below. See what you find.

21 * 16

26 * 26

85 * 30

432 / 18

288 / 4

15 * 7

77 * 10

64 * 42

729 / 9

869 / 11

93 * 2

50 * 10

31 * 19

3200 / 40

19 * 3

825 / 5

847 / 7

17 * 5

11 * 11

221 / 13

981 / 3

10 * 10

59 * 7

248 / 8

576 / 12

475 / 19

some_text
some_text

Back to Top

Designed & Developed by ekShiksha Team
KEEP IN TOUCH Facebook  Facebook Google+  Google Twitter  Twitter
INITIATIVES Contribution Portal Translation Portal dwiBhashi Portal
USEFUL LINKS Contact Us About Us Feedback Site Map